Apteczka – nowa ustawa w przygotowaniu - eBrumm

Posted by | November 15, 2018 | Baza wiedzy | No Comments

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do tej pory apteczka w samochodzie nie stanowiła obowiązkowego wyposażenia w naszym kraju. Z możliwości jej posiadania korzystało jednak dużo kierowców, jednak nie wszyscy. Ustawodawcy postanowili to zmienić, niebawem apteczka do samochodu ma się stać wyposażeniem obowiązkowym. Wymagania do jej zawartości mają zostać określone do końca bieżącego roku.

Apteczka obligatoryjna w wielu krajach Europy

Apteczka w samochodzie nie jest obowiązkowym wyposażeniem kierowców w Polsce. Z kolei w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej jest zgoła odmiennie. Cena jej nie gra roli w przypadku, gdy jest potrzebna, aby pomóc poszkodowanemu. Na rynku jest wiele ofert, w których apteczka do samochodu jest wyposażona w bardzo różny asortyment. Począwszy od zestawu z kocem ratunkowym oraz gazą, po maseczki do sztucznego oddychania czy nawet zbijaka do szyb. Posłowie postanowili ujednolicić przepisy w naszym kraju i do końca 2018 roku ma też apteczka w samochodzie stać się obowiązkowym elementem wyposażenia. To świadome, ale także logiczne podjęcie dyskusji na ten temat. Na chwilę obecną polscy kierowcy nie muszą posiadać apteczki, ale mają innym nieść pomoc, ratować życie. Jak to zrobić bez posiadania konkretnego wyposażenia?

Dlaczego postanowiono zainteresować się tym tematem? Apteczka do samochodu jest zbiorem środków i materiałów opatrunkowych, która ma nieskrywany wpływ na uratowanie życia ludzkiego. Nowe przepisy wiążą się także z nowymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi tzw. „korytarza życia”. W głównej mierze oznacza to, że udzielenie pierwszej pomocy za przy użyciu środków opatrunkowych i pozostałego wyposażenia jakie zawiera apteczka w samochodzie ma przyspieszyć ratunek dla poszkodowanych. Podobne przepisy obowiązują już od kilku lat w innych krajach Unii Europejskiej. W naszym kraju mają wejść w życie na początku 2019 roku.

Co zawiera apteczka do samochodu?

Cena dobrze wyposażonej apteczki do samochodu wynosi około 50 złotych. Często też warto zainwestować w taką, która znajduje się w wodoodpornym opakowaniu oraz posiadających rzep mocujący do tapicerki w bagażniku. W zestawie powinny znaleźć się sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem oraz bez, bandaże, opaski elastyczne i środek dezynfekujący. Poza tym do podjęcia się resuscytacji konieczne jest posiadanie ustnika, chusta trójkątna oraz rękawiczki lateksowe, ochronne. Poza tym warto też mieć zawsze ze sobą koc z folii termoizolacyjnej.

Sama instrukcja udzielania pierwszej pomocy może znaleźć się wśród agrafek, nożyczek. Warto pamiętać, że nie należy doposażać apteczki. Nie powinny znajdować się w niej środki farmaceutyczne, które absolutnie nie można podawać poszkodowanym. Poza tym leki przez długi czas przewożone mogą okazać się nieprzyjemne w działaniu z racji wilgoci występującej w samochodzie. Apteczka w samochodzie nie jest elementem wyposażenia, który można kupować i posiadać byle jaki. Na możliwości uratować czyjegoś życie nie należy oszczędzać.

Sprawdź: http://ebrumm.pl/produkty/